V malém výstavním sále Městského muzea ve Velké Bíteši na Masarykově náměstí č. 5 probíhá ve dnech 14. až 28. prosince 2024 výstava betlémů ze sbírky Muzea Vysočiny Třebíč, která představuje betlémářskou tvorbu z Třebíče i z okolních regionů.
Folklorní scénický pořad v Kulturním domě Velká Bíteš, začátek v 15 hodin.
XXI. ročník lidových písní, tanců, her a obyčejů z Podhorácka i Horácka. Vystoupí skupiny dětí, mládeže a dospělých Národopisného souboru Bítešan a předškoláci z místních mateřských škol Bítešánek a Sluníčko.
Předprodej vstupenek v Turistickém informačním centru na Masarykově náměstí čp. 5 ve Velké Bíteši. Tel. 566 789 311, e-mail: info@bitessko.com. Vstupné: dospělí v předprodeji 60 Kč a na místě 80 Kč.
Ve středu 20. listopadu ve 13:45 hodin bude na programu ČT2 premiéra dokumentárního filmu „Lidové tradice – Kraj Vysočina“. Film vznikl v rámci dotačního programu Ministerstva kultury ČR a produkovala ho společnost LS Film production s.r.o. Jedná se o šestý díl ze čtrnáctidílné série, přičemž každý díl, trvající 60 minut, je zaměřen na jeden z krajů České republiky. Projekt vede Dalibor Lipský, scénář a režii má na starosti Renata Šáchová, kameru Vladimír Holomek.
Na začátku roku 2023 tvůrci navázali spolupráci s Regionálním pracovištěm tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč. Scenáristka a režisérka Renata Šáchová získala potřebné informace a spolupráce pokračovala po celý rok. Hlavním inspiračním zdrojem pro filmaře byl krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury, mistři tradiční rukodělné výroby, lidová architektura i několik etnografických expozic v muzeích.
Film nabízí jedinečný pohled do světa lidových zvyků, řemesel a slavností, které tvoří bohaté kulturní dědictví regionu. Věříme, že se tvůrcům podařilo předložit nejen krásu a rozmanitost lidové kultury, ale také důležitost jejího zachování pro budoucí generaci. Přijměte pozvánku k objevování místních tradic, které dodnes žijí v srdcích lidí a utvářejí jedinečný charakter našeho kraje.
Svět poprvé slaví 17. říjen jako Mezinárodní den nemateriálního kulturního dědictví. Dohoda o zachování nemateriálního kulturního dědictví UNESCO slavila loni 17. října dvacáté výročí od svého přijetí v roce 2003. (International Day of the Intangible Cultural Heritage). Dohovor ratifikovalo již 183 států světa. Nový svátek tedy letos slaví téměř celá zemegule.
17. říjen byl letos poprvé slaven jako Mezinárodní den nemateriálního kulturního dědictví. Příznačně v tento den jsme se vydali do modrotiskového ateliéru pana Milana Bartoše a jeho syna Tomáše do pevnosti Josefov u Jaroměře (do tzv. Umělecké kolonie Bastion IV.). V roce 2020 získal pan Bartoš st. titul Nositel tradice lidových řemesel za výrobu forem na modrotisk spolu s kolegou Jaroslavem Pluchou. O dva roky dříve byla technologie modrotisku zapsána na prestižní seznam UNESCO.
V měsíci září a říjnu bude v půdní galerii Městského muzea Bystřice nad Pernštejnem probíhat výstava "Zaniklá řemesla na Bystřicku – perleťáři, olejníci, hřebenáři, perníkáři, bednáři a koláři". Tato řemesla se v regionu provozovala ještě na začátku 50. let 20. století. Expozice představí jak stručné dějiny jednotlivých rukodělných oborů s důrazem na přelom 19. a 20. století, tak jejich výrobní postupy. Její součástí budou i nástroje, výrobky, fotografie a příběhy spojené s konkrétními řemeslníky či řemeslnickými rodinami z Bystřicka. Výstava je určena všem, kdo se zajímají o stará řemesla nebo historii bystřického regionu. Pro děti i dospělé je připraven koutek, ve kterém si budou moci sami vyzkoušet něco z dovedností našich předků.
V sobotu 7. září 2024 se koná XXII. ročník regionálního folklorního festivalu ve Velké Bíteši „Setkání na Podhorácku“. Na této přehlídce folklorních souborů a skupin z Podhorácka a sousedních regionů vystoupí Národopisný soubor Bítešan, děti, mládež a dospělí z Velké Bíteše, Dudácká muzika Hrotovice, Dudáci Tryhuci z Babic, dětský folklorní soubor Vlkováček z Vlkova, folklorní soubor Studánka ze Žďáru nad Sázavou, folklorní soubor Drahan Blansko, dětský národopisný soubor Brněnský Valášek a Slovácký krúžek Brno.
Diskusní setkání zájemců o problematiku hudby etnické, lidové, folkové či rozmanitou oblast tvz. world music přivádí do Náměšti nad Oslavou každoročně jak zástupce akademické obce (etnology, etnomuzikology, etnochoreology, muzikology a estetiky), tak hudební publicisty a redaktory. Téma, k němuž se všichni přednášející vyslovují, je pokaždé jiné, všechny účastníky však spojuje zájem o hudební pole „od folkloru k world music“ a vůle diskutovat o problémech a představit ostatním oblast svého zájmu.
Svatodušní obchůzka dívek po vsi Březské u Velké Bíteše v neděli 19. května 2024. Průvod vychází ve 14 hodin od kulturního domu, obřadní zpěvy a tance u kaple a v parku uprostřed obce. Po obchůzce asi v 15:30 hodin dospělá mládež zavede nejstarší dívky z královniček do tanečního kola v parku pod lipami. Při nepříznivém počasí se akce koná v kulturním domě. Žehnání ratolestí bude v pátek 17. května 2024 v 18 hodin při večerní mši svaté ve farním chrámu sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši.
Foto: Silva Smutná
V galerii Tympanon Muzea Vysočiny Třebíč na třebíčském zámku se koná v úterý 7. května v 16 hodin komentovaná prohlídka výstavy Nástěnné kuchařky – Dobré samo se chválí. Návštěvníky výstavou provede kurátorka výstavy Mgr. Petra Zelenková. Výstava potrvá do 12. května 2024.
V sobotu 4. května 2024 na Masarykově náměstí v Jihlavě se koná slavnost „Zaplétání máje“
Program
V 13:00 – 21:00 hodun Den růžových vín (Vinárna Vinové Jihlava). V 14:00 – 15:45 hodin Představení horáckých folklorních souborů I. V 15:45 – 16:00 hodin Zaplétání máje. V 16:00 – 17:00 hodin Představení horáckých folklorních souborů II.
Výstava Krojované panenky ve vstupních prostorách Krajského úřadu Kraje Vysočina představuje výběr ze souboru zmenšených replik krojů zhotovených Marií Žilovou a její dcerou Evou Jurmanovou z Nového Veselí, které byly v roce 2018 oceněny titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Celou kolekci, svým charakterem ojedinělou, obsahující 297 panenek, má v současnosti možnost získat do svých sbírek Muzeum Vysočiny Třebíč za přispění Kraje Vysočina.
Ve čtvrtek 21. března v 17 hodin proběhlo v galerii Tympanon Muzea Vysočiny Třebíč slavnostní zahájení výstavy nazvané Nástěnné kuchařky – dobré samo se chválí. Představuje soubor ručně vyšívaných plátěných dekorací, kterými hospodyňky v první polovině 20. století zdobily své domácnosti. všechny exponáty pocházejí z oblasti Třebíčska, výběr ze sbírky muzea provedla kurátorka výstavy Petra Zelenková. Výstava potrvá do 12. května 2024.
Foto Petra Zelenková