Přehlídka lidových muzik

16. - 17. 10. 2021

Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožilo přehlídkou lidových muzik

V sobotu 16. a v neděli 17. října 2021 se v Centru tradiční lidové kultury v Třebíči představily lidové muziky z Vysočiny, jižních Čech a Horního a Dolního Rakouska. Po dlouhé odmlce způsobené koronavirovou pandemií se tak veřejnosti opět otevřelo centrum na Cyrilometodějské ulici, kde jsou pro prezentaci folklóru ideální podmínky. Jde o jediný zachovaný zemědělský grunt v třebíčské části Nové Dvory, proto jeho samotná dispozice umožňuje pořádat koncerty na venkovním prostranství dvora až pro dvě stovky přihlížejících, za deště poslouží bývalá stodola – dnes multifunkční sál – jak vystupujícím, tak i osmdesáti divákům.

Program přehlídky po oba dny zahájila ve 14 hodin Lidová muzika folklorního souboru Bajdyš z Třebíče, ta jako jediná doprovodila i své tanečníky. V sobotu se dále představily muziky folklorních souborů Bystřina ze Zlivi, Drahan z Blanska a Podjavořičan z Telče nebo na muzikanty jihlavského Pramínku – skupinu Hatscho. Z Dolního Rakouska - z jižní části oblasti Waldviertel - přijela do Třebíče řízná dechovka Granit & Gneis Blech s repertoárem složeným z rakouských, českých a moravských lidovek. Zajímavé bylo i vystoupení souboru Grensbergmusi, který dostal svůj název podle vrchu Grensberg nedaleko Freistadtu. V jeho podání jsme slyšeli tradiční lidovou hudbu hornorakouského regionu Mühlviertel.

Rakouští Grensbergmusi, podobně jako Bajdyš či Drahan, se divákům představili i v neděli. V programu je doplnila Dudácká muzika Folklorního souboru Javor z Lomnice nad Lužnicí a Dudácká muzika ZUŠ Hrotovice se zpěvačkami Národopisného souboru Bítešan. Třebíčské setkání tak mohlo být pro veřejnost příležitostí sledovat, co je pro jihočeskou, podhoráckou, horáckou a rakouskou lidovou hudbu společné a v čem se naopak liší. 

Přehlídka lidových muzik 2021

ohlédnutí