Tradiční Masopustní veselí se blíží!

V sobotu 3. února 2024 si od 13 do 17 hodin na Šmeralově statku užijeme spoustu zábavy!

Muzeum Vysočiny Třebíč zve malé i velké návštěvníky na Masopustní veselí, přehlídku tradičních i soudobých masek nejen z Vysočiny. Ta se uskuteční v sobotu 3. února 2023 od 13 do 17 hodin.

Únor je období masopustu, veselí, masek, průvodů, dobrého jídla a tance. Tradice obchůzky masek je dodržována zejména v malých obcích. Muzeum Vysočiny Třebíč chce ukázat lidem, jak to při takové obchůzce chodilo a chodí.

Na co se můžete těšit? Na tvůrčí dílny, které budou probíhat průběžně po celou dobu akce. Děti si vytvoří vlastní papírovou masku přímo na místě. Těšte se na masopustní dovádění a přehlídku tradičních masek i s pochováváním basy v podání divadelního spolku Ampulka a muzejníků, na Komárovickou kobylu, která bude v průběhu odpoledne několikrát porážena, a to s odborným etnografickým komentářem, ten máme ostatně připraven také ke kolekci papírových obličejových masek. Radost vám udělá i ochutnávka smažených koblih a placek z bramborového těsta připravovaných dle tradičního regionálního receptu. Těšte se i na veselý fotokoutek, na taneční rej masek a na soutěže o nejkrásnější masku. To vše za doprovodu kapely Mustafo pana Josefa Číže z Jaroměřic nad Rokytnou s hostujícím houslistou a primášem Petrem Hudečkem, která se bude střídat s muzikou folklórního souboru Bajdyš. Nebude chybět ani občerstvení se zabíjačkovými dobrotami Havlíčkova řeznictví a uzenářství, vařit se budou horké nápoje. A koho by nezahřály, může v teple multifunkčního sálu sledovat dokumentární filmy a fotografie s masopustní tematikou.

A věřte – kdo přijde v masce, má vstup zdarma a nejkrásnější masky odměna nemine.

 

Přijďte si užít masopustní atmosféru do Šmeralova statku (Centra tradiční lidové kultury).

vstupné: Dospělí a děti od 6 let 50 Kč, masky vstup zdarma!

 

Ohlédnutí 2023